Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

Konferencja podsumowująca działalność Branżowego Centrum Umiejętności nr 2 w Siedlcach.


16 czerwca 2026 r. Branżowe Centrum Umiejętności nr 2 w Siedlcach było gospodarzem Konferencji upowszechniająco-ewaluacyjnej pt. „BCU w Siedlcach – wsparcie rozwoju kadr nowoczesnego transportu kolejowego w Polsce w dziedzinie interoperacyjności systemu kolei”. Wydarzenie stanowiło podsumowanie dotychczasowej działalności BCU oraz okazję do rozmowy o przyszłości kształcenia zawodowego i rozwoju kompetencji niezbędnych w branży kolejowej.
Konferencję otworzyła p. Monika Kowalczyk – Dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 6, w skład którego wchodzi Branżowe Centrum Umiejętności nr 2 w Siedlcach, witając licznie zgromadzonych przedstawicieli administracji publicznej, instytucji edukacyjnych, partnerów branżowych oraz pracodawców związanych z sektorem kolejowym. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. p. Dariusz Stopa – Zastępca Prezydenta Miasta Siedlce, p. Katarzyna Wawryniuk – Naczelnik Wydziału Edukacji, p. Beata Like – Zastępca Naczelnika Wydziału Edukacji, p. Urszula Wyrzykowska-Dudek – Dyrektor Delegatury w Siedlcach Kuratorium Oświaty w Warszawie, p. Kamil Wilde – Wiceprezes Urzędu Transportu Kolejowego, p. Joanna Siecińska – Członek Zarządu PKP Intercity S.A., p. Anna Karniej – Naczelnik Wydziału ds. Współpracy ze Szkolnictwem i Innowacji PKP Intercity S.A., p. Franciszek Restel – Politechnika Wrocławska, p. Ewa Demiańczuk – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Siedlcach, p. Piotr Karaś – Dyrektor filii Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Siedlcach, p. Paweł Trojanowski – Kierownik Zespołu ds. Regionalnej Polityki Rynku Pracy i Europejskiego Funduszu Społecznego, nauczyciele, w tym nauczyciele kształcenia zawodowego, doradcy zawodowi, uczniowie, laureaci i finaliści I Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Kolejowej pn. „Kolej Bez Granic”.

Istotnym elementem konferencji były wystąpienia ekspertów poświęcone wyzwaniom stojącym przed współczesnym kolejnictwem i edukacją zawodową. Pan Kamil Wilde, Wiceprezes Urzędu Transportu Kolejowego, przedstawił zagadnienia związane z budowaniem kompetencji przyszłych kadr kolei w odpowiedzi na potrzeby branży oraz wyzwania wynikające ze zmian pokoleniowych. Pani Anna Karniej – Naczelnik Wydziału ds. Współpracy ze Szkolnictwem i Innowacji PKP Intercity S.A. – zaprezentowałamodel współpracy szkół, uczelni i pracodawców na potrzeby funkcjonowania Branżowego Centrum Umiejętności nr 2, natomiast dr Franciszek Restel z Politechniki Wrocławskiej omówił potencjał techniczny i organizacyjny BCU nr 2 w Siedlcach jako nowoczesnego ośrodka kształcenia praktycznego.
Jednym ze szczególnych momentów konferencji było uroczyste wręczenie nagród i dyplomów laureatom oraz finaliście I Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Kolejowej „Kolej Bez Granic”. Olimpiada została zorganizowana przez Branżowe Centrum Umiejętności nr 2 w Siedlcach we współpracy z PKP Intercity S.A. oraz Związkiem Pracodawców Kolejowych. Było to pierwsze przedsięwzięcie tego typu w Polsce poświęcone zagadnieniom interoperacyjności systemu kolei. Do finału, który odbył się 22 maja 2026 r., zakwalifikowali się najlepsi uczniowie z całego kraju. Ostatecznie w finałowych zmaganiach uczestniczyło 16 osób reprezentujących szkoły ponadpodstawowe kształcące w zawodach kolejowych.

Po zakończeniu wszystkich etapów oraz pracy komisji konkursowej wyłoniono laureatów pierwszej edycji Olimpiady:
Gabriel Wiensak – I miejsce
Mateusz Sałata – II miejsce
Bartosz Myszka – III miejsce
Maciej Knieżyk – III miejsce


Tytuł Finalisty otrzymał Filip Śliwowski.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom, którzy zakwalifikowali się do etapu finałowego. Wysoki poziom wiedzy i umiejętności zaprezentowany przez młodzież potwierdził, jak duży potencjał mają uczniowie wybierający ścieżkę kształcenia związaną z branżą kolejową. Mamy nadzieję, że udział w Olimpiadzie będzie dla nich początkiem dalszego rozwoju zawodowego oraz inspiracją do budowania kariery w sektorze transportu szynowego.
Konferencję zakończyły spotkania networkingowe, podczas których przedstawiciele szkół, uczelni, instytucji i przedsiębiorstw kolejowych rozmawiali o dalszej współpracy na rzecz rozwoju nowoczesnego kształcenia zawodowego. Wydarzenie potwierdziło, że Branżowe Centrum Umiejętności nr 2 w Siedlcach staje się miejscem integrującym środowisko edukacji i gospodarki oraz ważnym ośrodkiem przygotowującym kadry dla nowoczesnego transportu kolejowego.

Galeria

Konferencja podsumowująca działalność Branżowego Centrum Umiejętności nr 2 w Siedlcach.

Konferencja podsumowująca działalność Branżowego Centrum Umiejętności nr 2 w Siedlcach.

Poznaliśmy laureatów i finalistów I Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Kolejowej „Kolej Bez Granic”.

Więcej
22 maja 2026 roku odbył się finał Olimpiady Wiedzy Kolejowej „Kolej Bez Granic”.

22 maja 2026 roku odbył się finał Olimpiady Wiedzy Kolejowej „Kolej Bez Granic”.

W ostatecznych olimpijskich zmaganiach wzięło udział 16 uczniów z całej Polski.

Więcej
III etap Olimpiady Wiedzy Kolejowej „Kolej Bez Granic” za nami

III etap Olimpiady Wiedzy Kolejowej „Kolej Bez Granic” za nami

22 maja 2026 r. w Branżowym Centrum Umiejętności nr 2 w Siedlcach odbył się III etap Olimpiady Wiedzy Kolejowej „Kolej Bez Granic”.

Więcej
Informacja na temat organizacji zawodów III stopnia Olimpiady Wiedzy Kolejowej

Informacja na temat organizacji zawodów III stopnia Olimpiady Wiedzy Kolejowej

Szanowni Państwo, W najbliższy piątek, tj. 22 maja 2026 roku odbędzie się III Etap Olimpiady Wiedzy Kolejowej pn. „Kolej Bez Granic”.

Więcej
Wyniki II etapu Olimpiady Wiedzy Kolejowej

Wyniki II etapu Olimpiady Wiedzy Kolejowej "KOLEJ BEZ GRANIC"

Wyniki zawodów II stopnia. Lista osób zakwalifikowanych do zawodów III stopnia (III Etap) - rok szkolny 2025/2026

Więcej
KONKURS „KOLEJOWE ABC”

KONKURS „KOLEJOWE ABC”

Dnia 15 kwietnia w Centrali i Zakładzie Zachodnim PKP Intercity odbyła się wizyta studyjna

Więcej
Partnerstwo dla rozwoju kompetencji branżowych – konferencja w Branżowym Centrum Umiejętności nr 2 w Siedlcach

Partnerstwo dla rozwoju kompetencji branżowych – konferencja w Branżowym Centrum Umiejętności nr 2 w Siedlcach

Dnia 20 kwietnia 2026 r. w Branżowym Centrum Umiejętności odbyła się konferencja

Więcej
Wyniki I etapu Olimpiady Wiedzy Kolejowej

Wyniki I etapu Olimpiady Wiedzy Kolejowej "KOLEJ BEZ GRANIC"

Wyniki zawodów I stopnia (I Etap) Lista osób zakwalifikowanych do zawodów II stopnia (II Etap) - rok szkolny 2025/2026

Więcej
Dni Otwarte – praktyczna edukacja i realne doświadczenie zawodowe

Dni Otwarte – praktyczna edukacja i realne doświadczenie zawodowe

W dniach 30–31 marca 2026 r. w Branżowym Centrum Umiejętności nr 2 w Siedlcach

Więcej
Życzenia Wielkanocne

Życzenia Wielkanocne

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, pełnych wiary, nadziei i miłości.

Więcej
Wizyta studyjna

Wizyta studyjna

uczniów technikum transportu kolejowego w PKP Intercity S.A.

Więcej
II Posiedzenie Rady Branżowego Centrum Umiejętności nr 2 w Siedlcach

II Posiedzenie Rady Branżowego Centrum Umiejętności nr 2 w Siedlcach

w dziedzinie interoperacyjność systemu kolei 

Więcej

Aktualności

Dział Aktualności Branżowego Centrum Umiejętności nr 2 w Siedlcach to miejsce, w którym na bieżąco informujemy o wydarzeniach, inicjatywach i sukcesach naszej placówki. Znajdziesz tu relacje z przeprowadzonych szkoleń, informacje o nowych projektach edukacyjnych oraz ogłoszenia dotyczące rekrutacji i kursów. To źródło wiedzy dla uczniów, nauczycieli i wszystkich zainteresowanych życiem naszego Centrum.
Konferencja podsumowująca działalność Branżowego Centrum Umiejętności nr 2 w Siedlcach.

Konferencja podsumowująca działalność Branżowego Centrum Umiejętności nr 2 w Siedlcach.

Poznaliśmy laureatów i finalistów I Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Kolejowej „Kolej Bez Granic”.

Więcej
22 maja 2026 roku odbył się finał Olimpiady Wiedzy Kolejowej „Kolej Bez Granic”.

22 maja 2026 roku odbył się finał Olimpiady Wiedzy Kolejowej „Kolej Bez Granic”.

W ostatecznych olimpijskich zmaganiach wzięło udział 16 uczniów z całej Polski.

Więcej
III etap Olimpiady Wiedzy Kolejowej „Kolej Bez Granic” za nami

III etap Olimpiady Wiedzy Kolejowej „Kolej Bez Granic” za nami

22 maja 2026 r. w Branżowym Centrum Umiejętności nr 2 w Siedlcach odbył się III etap Olimpiady Wiedzy Kolejowej „Kolej Bez Granic”.

Więcej
KPO

Dofinansowanie w wysokości 13,5 mln zł
Środki finansowe związane z prowadzeniem działalności branżowego centrum umiejętności zostały zabezpieczone w ramach umowy o objęcie przedsięwzięcia pn. „Branżowe Centrum Umiejętności „PKP Intercity” S.A., Związku Pracodawców Kolejowych oraz ZSP nr 6 w Siedlcach" wsparciem z planu rozwojowego nr KPO/22/1/BCU/U/0029, zawartej przez Miasto Siedlce z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji dnia 14 czerwca 2023 r.

zamknij