Konferencja podsumowująca działalność Branżowego Centrum Umiejętności nr 2 w Siedlcach.
16 czerwca 2026 r. Branżowe Centrum Umiejętności nr 2 w Siedlcach było gospodarzem Konferencji upowszechniająco-ewaluacyjnej pt. „BCU w Siedlcach – wsparcie rozwoju kadr nowoczesnego transportu kolejowego w Polsce w dziedzinie interoperacyjności systemu kolei”. Wydarzenie stanowiło podsumowanie dotychczasowej działalności BCU oraz okazję do rozmowy o przyszłości kształcenia zawodowego i rozwoju kompetencji niezbędnych w branży kolejowej.
Konferencję otworzyła p. Monika Kowalczyk – Dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 6, w skład którego wchodzi Branżowe Centrum Umiejętności nr 2 w Siedlcach, witając licznie zgromadzonych przedstawicieli administracji publicznej, instytucji edukacyjnych, partnerów branżowych oraz pracodawców związanych z sektorem kolejowym. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. p. Dariusz Stopa – Zastępca Prezydenta Miasta Siedlce, p. Katarzyna Wawryniuk – Naczelnik Wydziału Edukacji, p. Beata Like – Zastępca Naczelnika Wydziału Edukacji, p. Urszula Wyrzykowska-Dudek – Dyrektor Delegatury w Siedlcach Kuratorium Oświaty w Warszawie, p. Kamil Wilde – Wiceprezes Urzędu Transportu Kolejowego, p. Joanna Siecińska – Członek Zarządu PKP Intercity S.A., p. Anna Karniej – Naczelnik Wydziału ds. Współpracy ze Szkolnictwem i Innowacji PKP Intercity S.A., p. Franciszek Restel – Politechnika Wrocławska, p. Ewa Demiańczuk – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Siedlcach, p. Piotr Karaś – Dyrektor filii Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Siedlcach, p. Paweł Trojanowski – Kierownik Zespołu ds. Regionalnej Polityki Rynku Pracy i Europejskiego Funduszu Społecznego, nauczyciele, w tym nauczyciele kształcenia zawodowego, doradcy zawodowi, uczniowie, laureaci i finaliści I Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Kolejowej pn. „Kolej Bez Granic”.
Istotnym elementem konferencji były wystąpienia ekspertów poświęcone wyzwaniom stojącym przed współczesnym kolejnictwem i edukacją zawodową. Pan Kamil Wilde, Wiceprezes Urzędu Transportu Kolejowego, przedstawił zagadnienia związane z budowaniem kompetencji przyszłych kadr kolei w odpowiedzi na potrzeby branży oraz wyzwania wynikające ze zmian pokoleniowych. Pani Anna Karniej – Naczelnik Wydziału ds. Współpracy ze Szkolnictwem i Innowacji PKP Intercity S.A. – zaprezentowałamodel współpracy szkół, uczelni i pracodawców na potrzeby funkcjonowania Branżowego Centrum Umiejętności nr 2, natomiast dr Franciszek Restel z Politechniki Wrocławskiej omówił potencjał techniczny i organizacyjny BCU nr 2 w Siedlcach jako nowoczesnego ośrodka kształcenia praktycznego.
Jednym ze szczególnych momentów konferencji było uroczyste wręczenie nagród i dyplomów laureatom oraz finaliście I Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Kolejowej „Kolej Bez Granic”. Olimpiada została zorganizowana przez Branżowe Centrum Umiejętności nr 2 w Siedlcach we współpracy z PKP Intercity S.A. oraz Związkiem Pracodawców Kolejowych. Było to pierwsze przedsięwzięcie tego typu w Polsce poświęcone zagadnieniom interoperacyjności systemu kolei. Do finału, który odbył się 22 maja 2026 r., zakwalifikowali się najlepsi uczniowie z całego kraju. Ostatecznie w finałowych zmaganiach uczestniczyło 16 osób reprezentujących szkoły ponadpodstawowe kształcące w zawodach kolejowych.
Po zakończeniu wszystkich etapów oraz pracy komisji konkursowej wyłoniono laureatów pierwszej edycji Olimpiady:
Gabriel Wiensak – I miejsce
Mateusz Sałata – II miejsce
Bartosz Myszka – III miejsce
Maciej Knieżyk – III miejsce
Tytuł Finalisty otrzymał Filip Śliwowski.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom, którzy zakwalifikowali się do etapu finałowego. Wysoki poziom wiedzy i umiejętności zaprezentowany przez młodzież potwierdził, jak duży potencjał mają uczniowie wybierający ścieżkę kształcenia związaną z branżą kolejową. Mamy nadzieję, że udział w Olimpiadzie będzie dla nich początkiem dalszego rozwoju zawodowego oraz inspiracją do budowania kariery w sektorze transportu szynowego.
Konferencję zakończyły spotkania networkingowe, podczas których przedstawiciele szkół, uczelni, instytucji i przedsiębiorstw kolejowych rozmawiali o dalszej współpracy na rzecz rozwoju nowoczesnego kształcenia zawodowego. Wydarzenie potwierdziło, że Branżowe Centrum Umiejętności nr 2 w Siedlcach staje się miejscem integrującym środowisko edukacji i gospodarki oraz ważnym ośrodkiem przygotowującym kadry dla nowoczesnego transportu kolejowego.